Taş Oymacılığı ve Taş İşlemeciliği

Taş Oymacılığı Nedir?

Taş oymacılığı, eski çağlardan günümüze değin sürmektedir. Paleolitik çağda taş oymacılığı taştan aletler yapmak amacıyla gerçekleşir. Yontma olarak adlandırılan taş oymacılığı ile taştan aletler elde edilmiştir. Yazıların geçirilmesi için de taş oymacılığı yapılmıştır. Taş oymacılığı aynı zamanda heykel yapımında da kullanılmıştır. Özellikle eski çağlardaki heykeller taş oymacılığı ile günümüze kadar gelmişlerdir. Şimdiki zamanda taş oymacılığı cnc makineler ile cnc işlemeler adı altında yapılmaktadır.

Taş oymacılığında kullanılan aletler arasında; madırga, ahşap tokmak, düz kalem, dişli kalem, balyoz, sivri kalem külünk, duvarcı gönyesi, zımpara makinesi, taşlama makinesi, cnc makine ve matkap yer almaktadır.

Geçmişten beri yapılan taş oymacılığı, gerek insanların yaşamını kolaylaştıran aletler üretmek gerekse taş binalar inşa etmek için kullanılmıştır. Sanat alanında da taş oymacılığı ile birçok farklı eser ortaya koyulmuştur.

Taş İşlemeciliği Nedir?

Taş işlemeciliği mimari yapıların içerisinde yer alan dekoratif özellikleri yaratmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Geçmişte Türk süsleme sanatları arasında taş işlemeciliği de yer almaktadır. Özellikle farklı şekillerle işlenen taş, taş boyama yöntemleriyle süslenir.

Ülkemizde Kayseri andezit bazalt taş, Bitlis ve Kahramanmaraş’ta geçmişten beri taş işlemeciliği yapılmaktadır. Taş işlemeciliğinde iki taş kullanım için tercih edilmektedir. Bu iki taş moloz ve kesme taştır. Bu taşlarla yapılan taş işlemeciliğinde her iki taş farklı amaçlarla kullanılır.

  • Moloz taşı, daha sert bir yapıdadır. Andezit taşı da denebilir. İşlenmesi daha güçtür. Bu yüzden taş işlemeciliğinde andezit taşı daha büyük yapılar için kullanılır. Yer kaplamalarında ya da bahçe duvarında moloz andezit taşı tercih edilir. Herhangi bir işlemecilik amacı güdülmez.
  • Kesme taşı, daha yumuşak bir yapıdadır. antik sarı taş olarak da bilinmektedir. Taş işlemeciliği için elverişlidir. Değişik motifler ve şekiller, kesme taş üzerinde yapılabilir.

İşkar Madencilik Taş işlemeciliği için kullanılan malzemeler arasında testere, hava tabancısı ve spiral yer almaktadır. Bu aletler ile taş işlemeciliği yapılır. İhtiyaca göre farklı aletler de kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri
Telefon
İnstagram
E-posta
Sizi Arayalım
Facebook
Youtube