Eski Eser Restorasyonu

Eski Eser Restorasyonu nedir?

Eski eser restorasyonu sürecinde günümüze kadar ulaşmış tarihi eserler yapılandırılır. Bu yapılandırılma sürecinde tarihin izinin silinmemesi konusunda hassasiyet gösterilir. Andezit taşı ve bazalt taşı ve antik sarı taş gibi kullanılan taşlarla tarihi eser yapılandılırken dayanıklılığı da artırılır. Restorasyon süreci boyunca kullanılan yöntemlerle yapının orijinaline zarar vermeden güçlendirme çalışmaları yapılır.

1.      Rövölö

Rövölö aşaması, eski eser restorasyon sürecindeki ilk aşamadır. Bu aşamada tarihi yapının ölçüleri alınır. Üç boyutlu yapı, iki boyuta indirgenir. Restorasyon aşaması için nasıl bir yol izleneceğinin planı yapılır.

2.      Restitüsyon

Eski eser restorasyonu aşamalarından ikincisi olan restitüsyon, rövölö aşamasını referans alarak yapı hakkında tarihi bilgiye ulaşır. Eski eserin günümüze ulaşana kadar kaç defa restorasyon sürecinden geçtiği saptanır. Bu çalışma yapılırken yapının yanı sıra yapı çevresi de göz önünde bulundurulur. Amaç, eski eser restorasyonu boyunca tarihi eserin ilk haline ulaşmaya çalışmaktır.

3.      Güçlendirme ve Kuvvetlendirme Teknikleri

Eski eser restorasyonu sürecinde güçlendirme ve kuvvetlendirme teknikleri kullanılır. Yapının herhangi bir deprem sonrası hasar görmemesi, iklim koşullarına uyum sağlaması için bu teknikler kullanılır. Özellikle kubbeli yapılarda yıkılmaması için oldukça gereklidir. Bu tekniklerden en çok kullanılanı, karbon fiber güçlendirme tekniğidir. Eski yapıları yıkmak yerine tercih edilen bu teknikle bir gömlek inceliğinde olan karbon fiber duvarlara ya da kolonlara yapıştırılır. Esneklik ve sertlik kazanan yapı yıkılmaya karşı oldukça direnç kazanır.

4.      Kullanılan Taşlar: ve

Eski tarihi eser restorasyonu yapılırken kullanılan taşlar yapılandırma sürecinde oldukça önemlidir.

Andezit Taşı

  • Andezit taşı, restorasyon süreçlerinde tercih edilen bir taştır. Gerek kullanıldığı alanda uzun ömürlü bir biçimde durmasıyla gerekse kaygan olmayan bir yapıda olmasıyla andezit taşı tercih edilir. Zemin yapılandırılmasında andezit taşı tercih edilir.

Bazalt Taşı

  • Bazalt taşı, ülkemizde oldukça fazla çıkartılan, siyah renkli volkanik nitelikte olan bir taştır. Herhangi bir işleme maruz kalmadan çıkartıldığı şekilde kullanılabilen bazalt taşı, doğal ve sağlıklı bir görünüme sahiptir. Bazalt taşı, dayanıklı olması, her mevsime uyum sağlaması, suya karşı aşınma ya da kırılma yaşamaması sebebi ile eski tarihi eser restorasyonu çalışmalarında tercih edilir.

5.      Eski Tarihi Eser Restorasyonu Proje Oluşturma

Yapının günümüze ulaşana kadar içinden geçtiği dönemler, restorasyona maruz kalıp kalmaması gibi etkenler saptandıktan sonra proje oluşturulur. Eski eser restorasyonu projesi oluşturma aşamasında tarihi eserin hasar görmüş yapılarının onarımı amaçlanır. Andezit taşı ve bazalt taşının kullanılacağı alanlar saptanır. Onarım ve yeniden yapılandırma süreçleri hassas bir şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri
Telefon
İnstagram
E-posta
Sizi Arayalım
Facebook
Youtube