Bazalt, Andezit ve Antik Sarı Taş

Bazalt Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bazalt taşı, volkanik kütlelerden elde edilen altın prizma görünümlü bir taştır. Bazalt taşı, yapısal özelliklerinden dolayı oldukça sert ve dayanıklıdır. Orijinal rengi siyah ve gri şeklindedir. Bazalt kelimesi etimolojik olarak incelendiğinde “çok sert taş” anlamına gelmektedir.

Bazalt taşı okyanustaki volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bazalt taşı en yoğun hâlde okyanus tabanında bulunmaktadır.

Bazalt taşı kullanım alanları oldukça farklılaşmaktadır. İnşaat işlerinde kullanıldığı gibi heykel yapımında da kullanılmaktadır. Eski tarihi eser restorasyon çalışmalarında dayanıklı ve sert olduğu için yapılandırma esnasında kullanılmaktadır.

Andezit Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Andezit volkanik hareketler sonucu ortaya çıkan andezit taşı, Ankara taşı olarak da bilinmektedir. Andezit taşı, volkanik kayaçların ilk aşamasında yer almaktadır. Gri-pembe renk arasında farklılık gösteren andezit taşı, delikli bir görünüme sahiptir.

Ankara’nın Gölbaşı bölgesinde oldukça fazla bulunan andezit taşı, ülkemizde Ankara taşı olarak bilinir. Ankara’da çıkartılan andezit taşı, genellikle pembe renklidir. Oldukça dayanıklıdır ve gözenekli bir yapıya sahip değildir. Buna karşın işlenmesi de kolaydır. 1932 yılında Ankara’da keşfedilen bu taşla yapılan binalar oldukça sağlam bir yapıda günümüze ulaşmıştır.

İnşaat sektöründe ve mimari yapıların inşaatında kullanılan andezit taşı, eski eser restorasyonunda da sert ve dayanıklı yapısı gereği tercih edilir.

Antik Sarı Taş Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Antik sarı taş volkanik küllerin volkanik patlama sonucu bir araya gelmesi sonucu meydana gelen bir kayadır. Tortul kayaçlar gibi yapılanma gösteren tüfler farklı renklerde üretilmektedir. Antik sarı taş  bu üretilme sonucu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde özellikle Kayseri ve çevresi illerden elde edilir.

Antik sarı taş, kolay işlenebilme özelliği gösterir. Antik sarı taşın kullanım alanları yapısından ve kolay işlene bilirliğinden dolayı dekoratif amaçlıdır. Farklı sertliklerde olabilen antik sarı taş, kaldırım yapımından bina cephesi kaplamaya değin farklı açılardan kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geri
Telefon
İnstagram
E-posta
Sizi Arayalım
Facebook
Youtube